Back

Małopolska wieś dla Seniorów

Małopolska wieś dla Seniorów

Wóz ciągnięty przez konie wśród pól

Odczuwasz potrzebę wolności, wytchnienia, przestrzeni, spokoju, widoku natury? Chcesz słyszeć szum drzew, śpiew ptaków? Poczuć przysłowiowy "wiatr we włosach"? Dzisiejszy senior to aktywny młody duchem "młodzieniec" mogący zawstydzić niejednego młokosa.... Jesteśmy, my seniorzy, zdrowi, lub chcemy być jak najdłużej zdrowi, w dobrej formie  fizycznej i psychicznej. Nasza jakość życia jest coraz lepsza, mamy też swoje wymagania. Nie chcemy siedzieć na ławeczkach przed blokami, tylko korzystać z miejskich siłowni, spacerować alejkami w miejskim parku. Małopolska czeka! Małopolska wieś czeka! Połączenie świeżego powietrza z aktywnością, z ruchem to sposób na... prawie wszystko. Od zachowania zdrowia, poprzez odkrywanie tajników wiejskiego życia, po radzenie sobie ze stresem. No i oczywiście podróż, już samo planowanie, pakowanie walizki/plecaka wywołują uśmiech. Co za ekscytacja! Zachwyci Cię otaczający świat: smaki, kolory, dźwięki, inna kuchnia, ciekawe rozmowy lub wypoczynek w ciszy. Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych kieruje swoją ofertę do seniorów. Proponują diety, udogodnienia lokalowe oraz specjalne atrakcje, które urozmaicą czas wolny. Wszystko po to, aby zachęcić osoby starsze do wypoczynku właśnie tutaj, w urokliwej Małopolsce, zachwycającej różnorodnością. Specjalnie dla Seniorów wybrano specjalnie wyselekcjonowane gospodarstwa agroturystyczne:

  • Stadnina koni, świetna rodzinna atmosfera, piękne widoki na Beskid Mały z Babią Górą na czele? Wędrówki piesze, wycieczki rowerowe? Czeka na Państwa wieś Woźniki na Pogórzu Wielickim...
  • Wycieczka jednodniowa i atrakcyjna i zdrowa? Na bazie miodu? Czeka na Państwa Wieś Stróże i Muzeum Pszczelarstwa, spacer w parku, wizyta u zwierząt i wyjątkowa atrakcja – domki do inhalacji powietrzem z ula!
  • Grill w otoczeniu gór Beskidu Sądeckiego? Pyszne domowe obiady w pobliżu stacji narciarskiej? Czeka Na Państwa wieś Szczawnik niedaleko Muszyny. Agroturystyczne pokoje gościnne gotowe dla Was cały rok!
  • Degustacja wina z domowej winnicy? Odmiana biała i czerwona. W Małopolsce wszystko jest możliwe. Gospodarstwo to świetna baza wypadowa na szlaki Beskidu Wyspowego jak na oryginalny przepiękny Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Czeka na Państwa gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia na Smykani wieś Pogorzan koło Szczyrzyca – powiat limanowski.

Jest  tak wiele pięknych miejsc, miejscowości, szlaków pieszych, rowerowych. Gospodarze czekają, a wraz z nimi czeka na Was przygoda: regionalna kuchnia, różnorodne zwyczaje, obyczaje, czeka historia którą odkryją dla Was gościnni gospodarze.

Macie wnuka/wnuczkę? Chcecie im (i sobie) zrobić przyjemność i zabrać go/ją ze sobą? Nic prostszego. Przecież w Małopolsce wszystko jest możliwe... Najczęściej gospodarze oferują wycieczki rowerowe i konne, pielęgnację ogrodu, możliwość pomocy przy zwierzętach, wieczorne gry w karty, ognisko. Specjalnie dla Pań organizowane są kursy szydełkowania czy haftowania, kucharzenie lub przygotowywanie przetworów. Dla Panów wędkowanie czy turnieje szachowe. Jeśli planujecie wyjazd z wnukami, dopytajcie także o atrakcje dla dzieci – np. czy jest tam piaskownica, huśtawka, zabawki, zwierzęta domowe, hodowlane…

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą z katalogu Małopolska wieś dla seniorów!

Multimedia


There are no objects in the selected category.
Back

Muzealne aktualności 2-8 grudnia!

Muzealne aktualności 2-8 grudnia!

Na zdjęciu można zoabczyć wnętrza Podziemia Rynku Głównego.
Zebrane krakowskie wydarzenia mające miejsce w listopadzie i grudniu, promowane przez Muzeum Krakowa.

 

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 2-8 GRUDNIA


PROMOCJA KSIĄŻKI „CIEŃ W CIEŃ. ZA CIENIEM ZUZANNY GINCZANKI”
3 grudnia (wtorek) godz. 18.00
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18


Muzeum Krakowa oraz  Wydawnictwo Dowody na Istnienie zapraszają na  spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, autorem książki Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki. W rozmowie o książce i poetce udział weźmie historyk Ryszard Kotarba, a poprowadzi je prof. Roma Sendyka, z inicjatywy której na fasadzie domu przy ul. Mikołajskiej 26 w Krakowie odsłonięto tablicę poświęconą  Zuzannie Ginczance. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu – i rozmowy z Autorem i zaproszonymi Gośćmi.
Wstęp wolny

 


KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: FORTY KRAKOWSKIE – REWITALIZACJA I CO DALEJ?
3 grudnia (wtorek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

 

Zapraszamy na debatę w ramach Muzeomanii z cyklu Krakowskie kolokwium.
Forty, szańce, zespoły bramne, bunkry, rogatki, koszary, budynki dowództwa i wiele innych miejsc – to pozostałości po Twierdzy Kraków. Stanowią one zespół zabytkowej architektury militarnej o ogromnej różnorodności i wartości historycznej. Niestety ich wartość nie zawsze była doceniana. Szczególne straty przyniosły lata 50. XX wieku, gdy z krajobrazu usunięto kilkanaście obiektów fortecznych. W 2004 roku władze Krakowa powołały zespół zadaniowy, który opracował strategię wykorzystania dawnych obiektów militarnych. W „Ramowym programie ochrony i rewitalizacji zespołu historyczno-krajobrazowego Twierdzy Kraków” znalazły się kierunki i zasady miejskiej polityki wobec pozostałości po Twierdzy Kraków. Idealne rozwiązanie to oczywiście odpowiednie zagospodarowanie wszystkich obiektów. Nie jest to jednak łatwe, chociażby dlatego, że każda z nieruchomości wymaga innego podejścia. Pod uwagę bierze się charakter obiektu, historię jego dotychczasowego wykorzystania i wiążący się z tym stan zachowania, wielkość budowli, a także wielkość działki i usytuowanie. Z praktyki wynika, że trudne jest znalezienie gospodarzy dla niektórych fortów. Przede wszystkim dlatego, że zagospodarowanie takiego obiektu: dużego, a często zdewastowanego, wymaga wielkich nakładów finansowych. Rewitalizacja poszczególnych fortów to zapewne dopiero pierwszy krok, następne lata pokażą, czy zyskały nowe życie. W czasie debaty porozmawiamy m.in. o stanie obecnym i kierunkach zmian, jakie czekają obiekty Twierdzy Kraków w najbliższych latach.
Udział bezpłatnyWSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA MUZEA MIAST: KONCEPCJE, PROGRAMY I ZMIANY. PRZYKŁAD MUZEUM LIZBONY
4 grudnia (środa) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

 

Ogólnoświatowy fenomen współczesnych miast, które w ekstremalnych przypadkach funkcjonują jako megalopolie, ma wyjątkowe konsekwencje na wielu poziomach: wzrost liczby ludności, zwiększona różnorodność społeczna i kulturowa, kluczowe kwestie zrównoważonego rozwoju, bezprecedensowe ruchy migracyjne, nowe wyzwania gospodarcze w różnych kontekstach materialnych, powstające centra innowacji i kreatywności, nagłe zmiany, zarówno otwierające nowe możliwości jak i towarzysząca im niepewność.
Wszystkie te czynniki w naturalny sposób wpływają na muzea miast, które zmieniają się szybko, przekształcając się w bardziej znaczący typ muzeum, zarówno w Europie jak i w innych miejscach. W obecnych czasach oczekuje się, że muzea miast będą w stanie budować więzi nie tylko z przeszłością, ale także ze współczesnymi skomplikowanymi społecznościami miejskimi.
Muzeum lizbońskie stanowi typowy przykład muzeum historii miasta z początków 20 wieku, które stara się dołączyć do globalnego trendu odnowy muzeów miejskich. Podzielimy się krytycznym podejściem wypracowanym na bieżąco, po pięciu latach intensywnej pracy ukierunkowanej na zmianę i umocnienie pozycji. Przeanalizowane zostaną następujące kwestie: struktura muzeum i komunikacja; obszary badawcze oraz dokumentacja kolekcji; nowy program wystawienniczy oraz publikacje; zagadnienia związane z konserwacją; projekty edukacyjne i mediacyjne.
Wstęp wolny


77. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH
5 grudnia (czwartek) godz. 10:00-12:00
Rynek Główny

 

W dniu konkursu na Rynek Główny od rana przybywają szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbędzie się prezentacja szopek. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 8 grudnia o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie, tym razem wyjątkowo w oddziale Celestat (u. Lubicz 16).
Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie: http://bit.ly/77KonkursSzopek

UWAGA! W przypadku osób niepełnoletnich bardzo prosimy o wcześniejsze wydrukowanie i wypełnienie poniższych załączników i dostarczenie ich organizatorowi konkursu podczas przekazania szopeki w Celestacie (jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy opiekun prawny nie będzie obecny 5 grudnia).
DOKUMENTY DO WYPEŁNIENIA W PRZYPADKU OSÓB NIEPEŁNOLETNICH
Udział bezpłatnyZDOBĄDŹ LICENCJĘ MASZYNISTY!
7–8 grudnia (sobota-niedziela) godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy wszystkich miłośników kolei, bez względu na wiek, na warsztaty edukacyjne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie drogi żelazne. Prowadzenie: Maciej Witek i Maciej Iwaniec (maszyniści PKP Intercity SA)
Profesjonalne szkolenie teoretyczne i praktyczne maszynistów kolejowych na symulatorze współczesnej lokomotywy elektrycznej PKP serii ET22. W czasie zajęć uczestnicy otrzymają możliwość poprowadzenia elektrowozu, mierząc się z wyzwaniami prawdziwej kolejarskiej służby, oraz osobiście przekonają się, czy kierowanie lokomotywą jest trudniejsze od prowadzenia samochodu.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp w cenie biletu na wystawę

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
8 grudnia (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Mój drugi dom? Huta im. Lenina. Przewodnikiem będzie Piotr Kapusta (MK).
Wstęp w cenie biletuOGŁOSZENIE WYNIKÓW 77. KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ ORAZ WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ
8 grudnia (niedziela) godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

O godzinie 14.00 zapraszamy Państwo do Pałacu Krzysztofory, gdzie nastąpi ogłoszenie wyników 77. Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę oraz wręczenie nagród w kategorii dorośli.
O 15.30 – 16.00 uczestnicy przejdą w pochodzie z kapelą do Oddziału Celestat, gdzie o godz. 16:00 zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej szopek krakowskich, który rozpocznie się zaświeceniem szopki w Ogrodzie Strzeleckim. Specjalną konstrukcję szopki wysokiej na ok. 7 m, której światła wskazywać będą drogę na wystawę wykonali szopkarze.
 Prezentacji szopek towarzyszyć będzie dodatkowa wystawa „Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO”. Ukaże ona najstarsze szopki ze zbiorów MK wraz z opisami i ikonografią pokazującą rozwój tradycji szopkarstwa. Ta dodatkowa prezentacja poprzez materialne pamiątki ma ułatwić odbiór i zrozumienie prezentacji w szopce krakowskiej tradycji krakowskich. Uzupełnieniem będą plansze informacyjne o wpisie szopkarstwa krakowskiego na listę UNESCO.
Wystawa będzie czynna w dniach 9.12.2019-23.02.2020.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


THESAURUS Z MIKOŁAJEM
6 -7 grudnia (piątek-sobota) od godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Zapraszamy na święto oddziału Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Patronem oddziału jest Święty Mikołaj – współcześnie znany jako postać związana ze Świętami Bożego Narodzenia, obdarowujący nas prezentami. Owa koncepcja daru ma również dla nas ogromne znaczenie, ponieważ pierwsze kolekcje naszego muzeum powstały właśnie w oparciu o dary, co jest w dalszym ciągu jednym z podstawowych źródeł nabywania zabytków.

Z okazji Święta Oddziału proponujemy Państwu warsztaty, w czasie których uczestnicy wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe z ekologicznych materiałów. Zostaną wydzielone dwie przestrzenie, gdzie pod okiem instruktorów – w zależności od stopnia trudności – będzie można wykonać własnoręcznie zabawki choinkowe. Przygotowane dekoracje uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. Warsztaty zostaną poprzedzone krótką opowieścią na temat postaci św. Mikołaja i pokazem zabytków.
Zarówno w piątek, jak i w sobotę przyjmujemy dary związane z obrzędowością bożonarodzeniową. Mogą to być kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, stroje świąteczne, listy do św. Mikołaja, fotografie, grafiki, zabawki.
6 grudnia (w piątek) zapraszamy dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych z klas 1–8 na wspólne świętowanie! Warsztaty odbędą się w godzinach: 10.00–11.30 oraz 12.30–14.00; Limit: 30 osób
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 80 zł od grupy
7 grudnia (w sobotę) zapraszamy uczestników indywidualnych.
Warsztaty odbędą się w godzinach: 10.00–11.30 oraz 12.30–14.00
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl
Opłata: 5 zł od osoby

STRAŻNICY ZACZAROWANEJ KSIĘGI
6 grudnia (piątek) godz. 9.15 oraz 11.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Strażnicy zaczarowanej księgi  to dynamiczny i pełen humoru spektakl, który przeniesie widzów w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Tu historia spotyka się z legendą, wartka akcja z fantazją, a wszystko przyprawione jest dobrym żartem. Znakomity scenariusz, brawurowa gra aktorów i bajkowa scenografia to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie przedstawienia – Krzysztoforek i Dorotka – za sprawą tajemniczej księgi przeniosą się do średniowiecznego Krakowa i wspólnie z dziećmi przeżyją wspaniałą przygodę.
Koszt biletu to 10 złotych od osoby, dla opiekunów wstęp jest bezpłatny (1 opiekun na 10 uczniów). Bilety można rezerwować na stronie www.bilety.mhk.pl.
Więcej szczegółów oraz regulamin uczestnictwa w spektaklu dostępny jest na naszej stronie: http://bit.ly/straznicyZaczarowanejKsiegi

PRZYGOTUJ PLAN „ZACHÓD”
7 grudnia (sobota) godz.11.00
Fabryka Schindlera, sala edukacyjna, ul. Lipowa 4
 

Zapraszamy dzieci w wieku 10–13 lat na warsztaty edukacyjne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było. Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski (MK).
Uczestnicy warsztatów zdobędą podstawową wiedzę o polskich przygotowaniach obronnych w 1939 r., którą wykorzystają, opracowując własny plan „Zachód”. Zajęcie oparte na współdziałaniu i pracy w grupie.
Opłata: 10 zł/os.

RODZINNE UBIERANIE CHOINKI
8 grudnia (niedziela) godz. 11.00-14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na warsztaty dla rodzin: wspólnie przygotujemy tradycyjne ozdoby choinkowe, jakie przed laty wykonywali mieszkańcy krakowskich przedmieść. Przyjdź do nas od dowolnej porze, między 11 a 14. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc. Prowadzenie: Maria Lempart (MK).
udział: 6 zł/os.

 

#JESTEMKRAKOW


Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?http://bit.ly/PiotrRichter

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

 

KONFERENCJA MIASTO – MUZEUM – MIESZCZANIE.
MUZEUM WOBEC WYZWAŃ NOWOCZESNEGO MIASTA

Konferencja Miasto-Muzeum-Mieszczanie

W dniach 3-5 grudnia zapraszamy Państwa do Pałacu Krzysztofory na konferencję Miasto - Muzeum - Mieszczanie. Muzeum wobec wyzwań nowoczesnego miasta.
Konferencja stanowić będzie jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Jubileuszu 120 – lecia Muzeum, stąd z jednej strony będzie okazją do podsumowania projektu wystawienniczego przeMieszczanie, jak również cyklu wykładów Muzeum w mieście. Miasto w muzeum i innych wydarzeń odbywających się podczas obchodów Jubileuszu. Ponadto będzie okazją do zaprezentowania wybranych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum na rzecz mieszkańców Krakowa.
Na konferencję obowiązuje rezerwacja miejsc na podstawie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM

 

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/MichalNiezabitowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!


TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Pochwała Książki
POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT
JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA

21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica HipolitówMój Drugi Dom
MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza

 


Krakowskie Koleje Żelazne
KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum PodgórzaZwierzyniec Zaprasza
ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom ZwierzynieckiBitwa której nie było
BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara SchindleraAtomowa Groza
ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty


Kl Plaszow Wystawa Terenowa 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
 


Baner Jestem Krakow


Obiekty na trasie