Kopalnie Soli

Kopalnie Soli

Solne rzeźby w kopalni soli
Przeżyj niesamowitą przygodę i odkryj tajemnice solnych podziemi!

Na terenie Małopolski znajdują się dwie najcenniejsze w Polsce oraz unikatowe w skali światowej kopalnie soli. Bochnia i Wieliczka, bo właśnie o tamtejszych kopalniach mowa, są niewątpliwą atrakcją regionu i z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów – nie tylko wycieczek szkolnych, ale i turystów indywidualnych, w tym także z zagranicy. Kopalnie te już od XIII w. wchodziły w skład żup krakowskich, starsza jednak kopalnia w Bochni, która swą działalność rozpoczęła w 1251 r. i działała aż do 1990 roku.

Kopalnie soli na Liście UNESCO

Oba niezwykłe zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiedzając je można nie tylko poznać historię wydobycia soli na tym terenie, ale też przeżyć niesamowitą przygodę: kopalnie te nie są zwykłymi muzeami, ale pełnymi multimediów i atrakcji ekspozycjami, które w nowoczesny sposób prezentują swoje zasoby. Wizytówką obu miast są również szyby kopalniane, które do tej pory świadczą o dawnej historii i są punktami orientacyjnymi w krajobrazie tych małopolskich miast.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kopalni i do odwiedzin – kto wie, może komuś z Was uda się spotkać ducha kopalni?

Kopalnia Soli "Wieliczka"

Blisko trzykilometrowa trasa turystyczna (na głębokości od 64 do 135 m) pozwala zobaczyć podziemne komory, malownicze jeziorka i niezwykłe kaplice. Wieliczka jest otwarta dla dzieci w każdym wieku. Maluchom do 4 roku życia przysługuje wstęp bezpłatny.  Głęboko pod ziemią znajduje się niezwykła kraina zwana Solilandią. Podróż po krainie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi to świetna zabawa dla dzieci i rodziców. Szukający prawdziwej przygody i pragnący od podszewki poznać pracę Kopalni, mogą odbyć emocjonującą wyprawę Trasą górniczą (trasa ta jest dostępna dla osób, które ukończyły 10-ty rok życia), na której można się przekonać, jak ciężka była praca górników!

Kopalnia Soli Wieliczka
ul. Daniłowicza 10
Wieliczka

+48 12 2787302, 12 2787366,

www.kopalnia.pl

Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
 

Kopalnia Soli Bochnia

Początki tej kopalni sięgają aż 1248 r. Zwiedza się tu ekspozycje dawnych maszyn górniczych, piękne kaplice, stajnię Mysiur… Atrakcją jest podróż podziemną kolejką oraz zjazd ze 140-metrowej zjeżdżalni. W bocheńskiej kopalni do zwiedzania udostępnione są aż trzy trasy turystyczne: Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, Trasa historyczna "Wyprawa w Stare Góry" oraz Trasa przyrodnicza. Kopalnia Soli Bochnia jest otwarta dla dzieci w każdym wieku. Dodatkowo dzieciom do 3 roku życia przysługuje wstęp bezpłatny. Komora Ważyn posiada 147 metrową zjeżdżalnie, boisko sportowe, mini plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym, stół do ping-ponga, paletki do badmintona, miejsce gdzie można usiąść, odpocząć, restaurację oraz sklepik z pamiątkami oraz segment sypialniany - 236 łóżek.

Kopalnia Soli Bochnia
ul. Campi 15
Bochnia

+48 14 615 24 60, 14 615 24 62

www.kopalnia-bochnia.pl

Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Multimedia