Back

Zabytkowa Pijalnia „Jana” w Krynicy-Zdroju otwarta dla turystów

Zabytkowa Pijalnia „Jana” w Krynicy-Zdroju otwarta dla turystów

Dzbanuszki na wodę mineralną z Krynicy-Zdroju
Zakończył się remont prawie stuletniej Pijalni „Jana” w Krynicy-Zdroju. Jeden z głównych obiektów uzdrowiskowych, znajdujący się na terenie Parku Zdrojowego, przy alejce Nikifora Krynickiego dzięki unijnemu wsparciu został całkowicie odnowiony i w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obecną pijalnię wzniesiono w 1923 roku w wyniku przebudowania dwóch drewnianych pawilonów nad źródłami „Józef” i „Jan”, które istniały w tym miejscu w latach 80. XIX wieku. Kuracjusze odwiedzający Krynicę-Zdrój mogą znów w pełni korzystać z budynku – wypoczywać i relaksować się w komfortowych warunkach, raczyć się słynną wodą „Jan”, a także dostępną tylko w tej pijalni wodą „Józef”. „Jan” pomaga w leczeniu i profilaktyce schorzeń układu moczowego, pęcherzyka żółciowego, wątroby i chorób przemiany materii (cukrzyca, otyłość). "Józef" natomiast ma działanie moczopędne, słabo żółciopędne, lecznicze w niedokrwistości, ogólnie wzmacniające.

W ostatnim czasie w Krynicy-Zdroju otwarto również nową atrakcję: tężnię solankową oraz odnowiono Park Słotwiński. Dzięki remontowi nowoczesną formę zyskła również Park im. Mieczysława Dukieta, której elementem jest m.in. podświetlana fontanna wygrywająca melodie.