Voltar

Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO została powołana do życia w 1972 r. Zgodnie z nazwą jej ideą była i jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych nie tylko z punktu widzenia historycznego, ale też kulturowego czy przyrodniczego.
Znalezienie się w prestiżowym wykazie, jakim stała się lista UNESCO, nie jest łatwe. Nominowane obiekty muszą spełniać szereg kryteriów, a o ich wpisaniu do rejestru decyduje specjalny komitet. Warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym, jest wyjątkowa i uniwersalna wartość zgłaszanego miejsca oraz jego autentyczność. Oprócz dóbr natury i kultury od 1992 r. wyróżnia się też dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, zwane krajobrazem kulturowym, stanowiące wyraz współzależności między człowiekiem a jego naturalnym otoczeniem. Czternaście obiektów z listy UNESCO znajduje się na terenie województwa małopolskiego.
21 czerwca 2013 roku to wyjątkowa data dla wszystkich mieszkańców Małopolski. Wtedy to Komitet Światowego dziedzictwa w Phnom Penh jednomyślnie podjął decyzje o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 16 drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat, z czego aż cztery znajdują się na terenie województwa małopolskiego. Jest to niebywałe wyróżnienie, gdyż nominowane obiekty musiały sprostać dwóm wymagającym kryteriom: być unikalnym świadectwem tradycji kulturowej oraz stanowić wybitny przykład budownictwa. Małopolskie świątynie, które zostały zaliczone w poczet Światowego Dziedzictwa UNESCO to: cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Wymienione cerkwie wchodzą w skład Szlaku Architektury Drewnianej, który obejmuje ponad 250 różnorodnych budowli i zespołów zabudowy na terenie województwa małopolskiego. Świątynie te, nie są jedynymi obiektami Szlaku będącymi na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, bowiem w 2003 roku zaszczytny tytuł otrzymały już drewniane Kościoły w Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej.

Miejsca Światowego Dziedzictwa w Polsce

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO
 

 
 
 
Aplikacja „Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO” to idealne narzędzie na zapoznania się z tymi wyjątkowymi obiektami za terenie Małopolski.
Opisy obiektów zostały urozmaicone zdjęciami, całość uzupełniona jest ciekawymi opisami miejsc spoza Listy UNESCO wartymi zobaczenia.
Aplikacja działa w trybie offline, wykorzystuje mapy OpenStreetMap oraz GPS.
Projekt został zrealizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Turystyki, Sportu i Promocji.

Pobierz aplikacje z Google Play
 
Reproduzir Reproduzir