Voltar

Wille w stylu zakopiańskim, Zakopane

Wille w stylu zakopiańskim, Zakopane

Tatrzańskie drewniane wille wzniesione w stylu zakopiańskim to perełki architektury. Ich formę zawdzięczamy Stanisławowi Witkiewiczowi, malarzowi, pisarzowi i architektowi, który zafascynowany sztuką góralską twórczo przetworzył elementy tradycyjnego budownictwa i zdobnictwa, powołując do życia tak dziś podziwiany styl. Domy wznoszone w witkiewiczowskiej estetyce są posadowione na wysokiej podmurówce z kamienia łupanego i mają strome dachy pobite gontem. Ich charakterystycznym elementem są ogromne werandy, kryte oddzielnymi dachami facjaty i piękna, bogata dekoracja snycerska. W pierwszej willi wzniesionej w stylu zakopiańskim, pochodzącej z 1892 r. Kolibie, działa dziś Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Pięknymi przykładami tej estetyki są również wille Pod Jedlami (na Kozińcu) i Witkiewiczówka (Droga na Antałówkę 6).

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, Zakopane, \\ +48 18 2013602; obecnie w remoncie.

Do stylu zakopiańskiego nawiązuje też piękna kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczczurówce. Wzniesiona w latach 1904–08 wg projektu Witkiewicza wyróżnia się wysoką granitową podmurówką i strzelistą sylwetką. Dwuspadowy dach kryty gontem z charakterystyczną wysmukłą wieżyczką ma szczyty zdobione motywem „wschodzoncego słonecka”. Odznaczające się niezwykłą prostotą wnętrze zadziwia bogatą dekoracją snycerską. W oknach prezbiterium znajdują się witraże wykonane wg projektu Witkiewicza, a rzeźbiony w drewnie ołtarz główny stylizowany jest, zgodnie z jego wolą, na fronty chat góralskich.

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce,   \\ +48 18 2061061, Zakopane; › codz. 10.00–do zmroku z wyłączeniem mszy (17.00). W przyziemiu galeria obrazów malowanych na szkle, › VII–IX.

Warto zobaczyć w okolicy!

Gubałówka, na którą wyjeżdża kolej linowo-terenowa, to doskonałe miejsce widokowe (widać stąd Zakopane i piękną panoramę Tatr).  
Morskie Oko,
najpiękniejsze górskie jezioro, do którego można wygodnie dojść asfaltową drogą; w pobliżu znajduje się najstarsze schronisko PTTK im. Stanisława Staszica.  
Rusinowa Polana
leży niedaleko Jaszczurówki, gdzie znajduje się urokliwa drewniana kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr.

Reproduzir Reproduzir