Voltar

Sękowa, kościół św. św. Filipa i Jakuba Apostołów

Sękowa, kościół św. św. Filipa i Jakuba Apostołów

Sękowski kościółek jest jednym z najbardziej malowniczych w Małopolsce, toteż od dawna zachwycali się nim artyści, chętnie uwieczniając jego strzelistą sylwetkę. Rysowali go m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Włodzimierz Tetmajer. O urodzie świątyni decydują niezwykle wysoki dach i szerokie otwarte soboty (podcienia obiegające kościół). Trzeba przyznać, że budowla, efektownie wpisana w zielony krajobraz Beskidu Niskiego, na długo pozostaje w pamięci. Jej wyjątkowe walory estetyczne doceniono też na forum międzynarodowym, w 2003 r. umieszczając kościółek na Liście UNESCO. Podstawowy korpus kościoła powstał około 1520 r. Kwadratowa wieża o kopulastym hełmie, która na tle bryły sprawia wrażenie przysadzistej, pochodzi dopiero z XVIII w., podobnie jak charakterystyczne soboty. Ciekawostką jest to, że wieża jest otwarta w przyziemiu, dzięki czemu można oglądać jej konstrukcję. Kościół jest orientowany, wybudowany w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego, z ręcznie ciosanych bierwion. Prawie w całości pokrywa go gont, co nadaje mu niepowtarzalny charakter. Kościół został poważnie uszkodzony podczas I wojny światowej: w jego pobliżu przebiegała linia okopów austriackich, a żołnierze wykorzystali materiał ze ścian, wieży i dachu do budowy okopów, zdewastowali również wnętrze i zniszczyli większość wyposażenia. Odbudowę kościoła rozpoczęto już w 1918 r., ale prace konserwatorskie ciągnęły się z przerwami do końca XX w. Część sprzętów udało się uratować, m.in. gotycką chrzcielnicę z 1522 r., przetrwały także
gotyckie ornamentowane portale i fragment XIX-wiecznej polichromii na południowej ścianie prezbiterium. Dziś odznaczające się prostotą wnętrze emanuje spokojem i zadumą. Bogato zdobiony jest jedynie zrekonstruowany późnorenesansowy ołtarz główny z XVII w. Ołtarze boczne pochodzą z końca ubiegłego wieku. W 1994 r. organizacja Europa Nostra (propagująca i chroniąca dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w Europie) nagrodziła kościół za wzorową konserwację (przypomina o tym medal umieszczony w kościele). Prace restauratorskie przeprowadzone z dbałością o zachowanie autentyczności były też jednym z powodów umieszczenia kościółka na Liście UNESCO.

Kościół św. św. Filipa i Jakuba Apostołów, na pograniczu wsi Sękowa i Siary, w zakolu potoku Sękówka, 
+48 18 3518169,  V–IX pt. 12.00–16.00, sb. 10.00–14.00, nd. 12.00–16.00.

Warto zobaczyć w okolicy !
Drewniane cerkwie w Owczarach, Łosiu czy Bielance, malowniczo wpisane w krajobraz i zachwycające swą oryginalną architekturą.
Drewniane kościoły na Szlaku Architektury Drewnianej w Binarowej, Libuszy oraz Szalowej.
Cmentarze z I wojny światowej nawzniesieniach w pobliżu Sękowej.  

 

 

 

Reproduzir Reproduzir