Voltar

Kościół św. Marii Magdaleny – muzeum, Rabka-Zdrój

Kościół św. Marii Magdaleny – muzeum, Rabka-Zdrój

W bryle kościoła wzniesionego w 1606 r. rzuca się w oczy przede wszystkim potężna wieża. Dostawiona w połowie XVIII w. ma charakterystyczny dla tego okresu baniasty hełm, wyjątkowo duży. Mimo że kościół przeszedł kilka przebudów, zachował pierwotną sylwetkę i jest jednym z najcenniejszych świątyń na Podhalu. Jeszcze przed II wojną światową zorganizowano w nim ekspozycję muzealną. We wnętrzu, które zdobi piękna rokokowo-klasycystyczna polichromia z 1802 r., pozostawiono wyposażenie kościelne (XVIII- oraz XIX-wieczne). Część muzealna to ciekawe regionalne zbiory etnograficzne. Interesujące są zwłaszcza przedmioty związane z garncarstwem i kowalstwem, które w Rabce mają długą tradycję, oraz ogromna kolekcja świątków.

Muzeum im. Władysława Orkana, ul. Orkana 2, Rabka- Zdrój, \\ +48 18 2676747; › V–VIII codz. 9.00– –17.00, IX–IV pn. i śr.–nd. 9.00–16.00; 6 zł, ulg. 4 zł.

Warto zobaczyć w okolicy!

Gorce i Beskid Wyspowy, w które na piesze wycieczki można wyruszyć z Rabki; warto wybrać się np. na Luboń Wielki czy Turbacz.  
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
z zabytkowymi lokomotywami i wagonami.

Reproduzir Reproduzir