Voltar

Cmentarny kościół św. Anny, Nowy Targ

Cmentarny kościół św. Anny, Nowy Targ

Powstanie nowotarskiego kościółka św. Anny ginie w pomroce dziejów. Ludowe legendy wiążą jego budowę z początkiem XIII w. (nad prezbiterium widnieje data 1219, ale brakuje dowodów, by był to rok powstania świątyni), znacznie bardziej prawdopodobna wydaje się jednak 2. poł. XV stulecia. Wznosząca się na niewielkim, ale stromym wzgórzu świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, zachowała jednak harmonijną bryłę. Wygląda zresztą bardzo urokliwie, do czego przyczynia się kryty gontem wysoki dach i młodsza, zapewne XVIII-wieczna wieża, zwieńczona baniastym hełmem. Wnętrze zdobi dekoracja malarska z 1880 r. Wyposażenie to przedmioty pochodzące z różnych epok. Późnobarokowy ołtarz główny zawiera cenne obrazy z końca XV i początku XVI w.

Kościół św. Anny, ul. św. Anny (na terenie cmentarza), dzielnica Niwa, Nowy Targ, \\ do parafii: +48 18 2666750; › V–IX czw. 14.00–18.00, pt. 14.00– –18.00, sb. 10.00–14.00.

Warto zobaczyć w okolicy!

Nowy Targ, kościół św. Katarzyny z 1346 r., najstarszy istniejący kościół na Podhalu, rynek z okalającymi go zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi, XIX-wieczny ratusz; Nowy Targ to również dobra baza dla turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej czy kajakowej.  
Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala w Ludźmierzu, z cudowną figurką Matki Bożej Ludźmierskiej z XV w. i pięknym ogrodem różańcowym.

Reproduzir Reproduzir