Voltar

Kościół św. Bartłomieja, Kraków Mogiła

Kościół św. Bartłomieja, Kraków Mogiła

Kościółek w Krakowie-Mogile pamięta 1466 r. Tym samym jest jednym z najstarszych zachowanych w Małopolsce. Przetrwało nawet nazwisko budowniczego – był nim królewski cieśla Maciej Mączka (mówi o tym napis wyryty na południowym portalu kościoła). Wysmukła budowla jest bezwieżowa, a stojąca tuż obok drewniana dzwonnica z kopulastym hełmem (wchodzi się przez nią na teren kościelny) ma późniejszą, XVIII-wieczną metrykę. W XVIII stuleciu do kościoła dostawiono też kaplice boczne i piętrową zakrystię, zmieniając nieco prosty, właściwy średniowieczu korpus. Ciekawe jest wnętrze kościoła – trójnawowe, co jest rzadkością wśród znanych gotyckich drewnianych kościołów Małopolski. Wyposażenie i polichromia we wnętrzu są wprawdzie XVIII-wieczne, ale z czasów powstania kościółka zachowały się ostrołukowe arkady międzynawowe i rzeźbiony portal.

Kościół św. Bartłomieja, ul. Klasztorna 11, Kraków, \\ +48 12 6442331, 6446992; › V–IX pt. 12.00– 16.00, sb. 10.00–14.00, nd. 12.00–16.00.

 

Warto zobaczyć w okolicy! 
Opactwo Cystersów w Krakowie-Mogile, jeden z najstarszych krakowskich kompleksów sakralnych, którego początki sięgają 1225 r.
Renesansowy lamus przy dworze w Branicach z ekspozycją Muzeum Archeologicznego w Krakowie, poświęconą prahistorycznemu garncarstwu.

Reproduzir Reproduzir

Recursos Relacionados