Voltar

Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy

Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy

Zebrzydowska kalwaria tworzy wyjątkowy krajobraz kulturowy, miejsce, w którym w harmonijny sposób połączono wartości przyrodnicze z duchowymi. Na zespół architektoniczno-parkowy składa się sanktuarium i przepięknie wpisana w otoczenie kalwaria. Budowle wraz z umiejętnie rozplanowaną siecią ścieżek harmonijnie stapiają się z krajobrazem, tworząc naturalne scenerie o sakralnym charakterze. To właśnie perfekcyjne zespolenie naturalnego uwarunkowania terenu z dziełami ludzkich rąk (kościołami, kaplicami, kapliczkami, figurami, mostami) stało się podstawą umieszczenia zespołu i parku krajobrazowo-pielgrzymkowego na Liście UNESCO. Miało to miejsce w 1999 r. Dziś zebrzydowski zespół jest – obok Częstochowy – największym centrum ruchu pielgrzymkowego w Polsce. Sanktuarium i kalwaria zawdzięczają istnienie Mikołajowi Zebrzydowskiemu, wojewodzie krakowskiemu.
To on w 1600 r. ufundował kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa, sprowadził do jej opieki zakon bernardynów (oni zbudowali kościół i klasztor) oraz hojnie wsparł budowę stacji drogi krzyżowej wzorowanych na jerozolimskich. Kalwarię założono na wzgórzach, bo miejsce miało przypominać położeniem święte miasto. Wyznaczając miejsca pod kaplice, zachowano nawet odpowiednie odległości, proporcjonalnie większe w stosunku do jerozolimskich. Większość z 40 obiektów składających się na kalwarię powstała w 1. poł. XVII w. Wtedy też na stromym zboczu wzniesiono Święte Schody (Gradusy) nakryte półkolistym dachem. W 28 stopniach umieszczono relikwie z Ziemi Świętej.
Podczas odpustów i świąt kalwarią wędrują procesje. Niezapomnianym duchowym przeżyciem jest uczestnictwo w obchodzonym podczas Wielkiego Tygodnia Misterium Męki Pańskiej. Najważniejszą świątynią Kalwarii Zebrzydowskiej jest bazylika Matki Bożej Anielskiej (w zespole klasztornym). Znajduje się w niej słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obraz trafił do klasztoru w 1641 r., kiedy jego właściciel zauważył na twarzy Madonny krwawe łzy. Kościelna komisja nieufnie odniosła się do tego zjawiska: zakazała wystawiania obrazu na widok publiczny i poleciła umieścić go w skarbcu. Pod naciskiem bernardynów decyzję jednak zmieniono,a   cudowny obraz szybko zdobył serca wiernych. Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego.

Sanktuarium pasyjno-maryjne – klasztor Bernardynów, ul. Bernardyńska 46 (dojście z centrum miasta ulicą 3 Maja i Bernardyńską), Kalwaria Zebrzydowska, furta klasztorna, +48 33 8766304, pielgrzymi i turyści przybywający do sanktuarium w grupach zorganizowanych (od 15 osób) mogą prosić o przewodnika, który przedstawi historię sanktuarium lub poprowadzi modlitwę na dróżkach (rezerwacja,  +48 33 8766304), wstęp do parku krajobrazowo-pielgrzymkowego wolny.

Warto zobaczyć w okolicy !
Kościół Grobu Matki Bożej w Brodach, wchodzący w skład kalwaryjskich obiektów sakralnych.
Lanckorona z doskonale zachowaną XIX-wieczną małomiasteczkową zabudową drewnianą.
Wadowice, miasto, w którym urodził się i dorastał papież św. Jan Paweł II

Reproduzir Reproduzir