Voltar

Binarowa, kościół św. św. Michała Archanioła

Binarowa, kościół św. św. Michała Archanioła

Pierwsza wzmianka o kościele w Binarowej pochodzi z 1415 r. Świątynia, którą dziś podziwiamy, jest nieco młodsza: wzniesiono ją około 1500 r. po pożarze pierwszego obiektu. Późnogotycka bryła z drzewa jodłowego, o dachach i ścianach pobitych gontem, ma masywną, mocno zwężająca się ku górze wieżę zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wieża ta, podobnie jak soboty, jest o wiek późniejsza niż korpus kościoła. W XVII w. do bryły dostawiono też kaplicę Aniołów Stróżów, zniekształcając nieco typowy, klasyczny charakter budowli. Tym, co sprawia, że binarowski kościółek jest tak sławny, iż w 2003 r. znalazł się na Liście UNESCO, jest jego wnętrze, istna galeria sztuki zdobniczej. Na zwiedzających robi ono ogromne wrażenie. Ściany i strop tej przepięknej świątyni szczelnie pokrywają malowidła: na sufitach jest to polichromia wykonana za pomocą szablonów o wzorach roślinnych, pochodząca z początku XVI w., na ścianach zaś XVII-wieczne barokowe cykle przedstawieniowe, ukazujące sceny z Nowego Testamentu oraz widoki ówczesnego Biecza. Interesujący jest również wystrój kościółka: ładnie rzeźbione ławki, pokryte malowidłami konfesjonały i ambona, tron celebransa. Pięknie prezentują się nawet okucia drzwiowe, pamiętające czasy powstania świątyni. Z cennego wyposażenia wyróżniają się gotyckie:XIV- i XV-wieczne rzeźby i płaskorzeźby w ołtarzach (jedyna tak dobrze zachowana kolekcja w południowej Polsce) oraz kamienna chrzcielnica (XVI w.) z barokową pokrywą. To właśnie bezcenność i wysoki poziom artystyczny kościółka stał się podstawą jego wpisania na Listę UNESCO. Warto dodać, że binarowska świątynia jest nie tylko pięknym przykładem drewnianej architektury sakralnej, ale również miejscem kultu maryjnego. W jej lewym ołtarzu bocznym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Piaskowej). Obraz pochodzi z XVII w. i jest repliką cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej z krakowskiego kościoła Karmelitów. Niestety, nie udało się ustalić, kim był autor wizerunku, ani też kiedy znalazł się on w kościele. Wiadomo jednak, że do obrazu pielgrzymowano tu na dużą skalę już w XVIII stuleciu. Kult przetrwał, czego dowodem jest odprawiana w każdą środę i gromadząca tłumy wiernych nowenna ku czci Matki Bożej Piaskowej, połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań.

Kościół św. Michała Archanioła, Binarowa 409,  +48 13 4476396, 
V–IX pt. 12.00–16.00, sb. 10.00–14.00, nd. 12.00–16.00, w pozostałym okresie zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu lub zgłoszeniu się po przyjeździe; klucze od kościoła znajdują się na plebanii, w wikarówce i u kościelnego (biały dom za rzeką).

Warto zobaczyć w okolicy !
Biecz, czyli malownicze miasteczko zwane też polskim Carcassonne.
Ciężkowice z urokliwymi drewnianymi domami na rynku oraz niezwykłym rezerwatem Skamieniałe Miasto, który zachwyca skałami o oryginalnych kształtach i nazwach.

Reproduzir Reproduzir