Szlak Maryjny w Małopolsce

Kościół i klasztor w Czernej.
Wśród szlaków pielgrzymkowych w województwie małopolskim rozmachem wyróżnia się Szlak Maryjny z Mariazell w Austrii na Jasną Górę w Częstochowie.

Idea szlaku zakłada połączenie wędrówki między poszczególnymi, małopolskimi sanktuariami ze zwiedzaniem różnych atrakcji turystycznych: muzeów, ruin, obiektów przyrodniczych itp. Główna trasa na terytorium Polski liczy 328 km i przebiega przez województwo małopolskie (Krzeptówki – Zakopane – Jordanów – Maków Podhalański – Kalwaria Zebrzydowska – Alwernia – Krzeszowice – Olkusz) oraz śląskie.

W granicach województwa małopolskiego na szlaku znajdują się następujące sanktuaria: Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej, Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Alwerni, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin w Makowie Podhalańskim, Sanktuarium Matki Bożej Jordanowskiej w Jordanowie, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.