Back

Nowy Targ

Nowy Targ

Nowy Targ podobnie jak wiele innych miast małopolskich jest związany z osobą Jana Pawła II.
O zamiłowaniu Karola Wojtyły do turystyki i piękna górskiej przyrody nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego nie dziwi fakt, że przyszły papież bywał w Nowym Targu ze swoimi studentami skąd rozpoczynali kilkudniowe wędrówki po Gorcach.
To zresztą nieopodal  najwyższego szczytu Gorców – Turbacza miało miejsce wydarzenie bez precedensu. 17 września 1953 r., w dniu jakże znamiennym dla historii Polski,  ks. Karol Wojtyła odprawił w pasterskim szałasie msze polową, którą sprawował twarzą do zgromadzonych na liturgii znajomych, przyjaciół oraz przygodnych turystów.  
To również w Gorcach została wybudowana ku czci św. Stanisław kaplica zwana papieską, gdyż jej budowa zbiegła się z wizytą papieża na Podhalu.
W latach późniejszych już jako biskup i kardynał Wojtyła bywał z racji pełnionych obowiązków w stolicy Podhala.
Aż wreszcie nadszedł pamiętny czerwiec 1979 r. kiedy to już jako papież Jan Paweł II, na nowotarskim lotnisku odprawił uroczystą mszę świętą dla ponad miliona zgromadzonych wiernych. 
Będąc w Nowym Targu warto zwiedzić ekspozycję poświęconą Janowi Pawłowi II mieszczącą się w Muzeum Podhalańskim. Można tu zobaczyć odręcznie napisany życiorys oraz przekonać się jakie oceny na studiach zdobywał przyszły papież i z jakim wynikiem złożył egzamin magisterski oraz na jakiej zastawie stołowej zwykł jadać. Jednak największe wrażenie na zwiedzających sprawiają znane z przekazów telewizyjnych dwa eksponaty noszące znamiona relikwii. To gałązka palmy, którą Jan Paweł II w niedzielę palmową po raz ostatni błogosławił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra oraz fragment krzyża, który Ojciec Święty w tak wymowny sposób trzymał podczas drogi krzyżowej w Wielki Piątek.

Warto zobaczyć:
Muzeum Podhalańskie, stała wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II, Nowy Targ Rynek 1, tel: 18 266 77 76.  www. jp2.nowytarg.pl
Kościół pod wezwaniem bł. Jana Pawła II (jeden z pierwszych na świecie), Nowy Targ ul. Szaflarska 160. W świątyni przechowywane są relikwie błogosławionego Jana Pawła II oraz św. Ojca Pio.

 

 

Multimedia

Play Play